Aktualności

Powrót

Dolina Krzemowa stoi otworem dla polskich firm

Luty 12, 2014

centennial-plaza-in-mountain-view

O swoich doświadczeniach z udziału w programie US-Poland Innovation Hub i globalnych wyzwaniach na rynku amerykańskim opowiadają krótko uczestnicy programu: Baltic Ceramics oraz i3d.pl

Polecamy artykuł Dolina Krzemowa stoi otworem dla polskich firm

Wyjazd do USA i wsparcie US-Poland Innovation Hub było zwrotnym momentem w realizacji projektu produkcji proppantów ceramicznych przez Baltic Ceramics. Tam zawarte zostały pierwsze kontakty, które gwałtownie się rozwinęły i trwają do dziś. Poznaliśmy realne znaczenie ochrony własności intelektualnej w międzynarodowym biznesie – opisuje Piotr Woźniak, prezes Baltic Ceramics.

Firma realizuje projekt o technologii najbardziej rozwiniętej w USA i w ogóle nieobecny w Unii Europejskiej. – Dlatego naturalne było skierowanie się do USA. Wzrost rynku proppantów ceramicznych związany jest z produkcją gazu i ropy naftowej ze złóż niekonwencjonalnych, w tym ze skał łupkowych. Trwający w USA boom w tej części rynku Oil & Gas sprawił, iż podjęliśmy decyzję o rozwoju projektu przede wszystkim w oparciu o wiedzę i doświadczenie specjalistów z USA. Obecnie dostosowujemy go do warunków europejskich – dodaje. Firma notowana na NewConnect jest dziś wyceniana na 130 mln zł.

Pozycjonując się jako lider światowy w zakresie nowoczesnych technologii, obecność na rynku USA traktujemy jako czynnik strategiczny, decydujący o sukcesie na wielu innych rynkach światowych – tłumaczy Julia Senczyszyn, specjalistka ds. marketingu i3D, kolejnej firmy, która wzięła udział w programie. Wsparcie US-Poland Innovation Hub otworzyło jej drzwi do wielu firm i przedsiębiorców pracujących nad rozwiązaniami w dziedzinie treningów i symulacji z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości. – Badanie lokalnych warunków rynkowych jest niezbędnym elementem skutecznego wdrożenia każdego produktu. Posiadaną przez nas wiedzę ogólną udało nam się poszerzyć o wiedzę na temat konkurencji, możliwości współpracy i promocji, otoczenia biznesowego. Pozyskanie partnerów zakorzenionych na lokalnym rynku także pozwala budować kompetencje i gromadzić kapitał wiedzy niezbędnej do działania w tak dynamicznej branży – opisuje.

Obraz tła