Aktualności

Powrót

Poland Day in Silicon Valley 2014

Maj 17, 2014

IMG_0869

W dniu 15 maja w Faculty Club na Uniwersytecie Stanforda odbyło się główne wydarzenie w ramach Poland Day in Silicon Valley 2014, cyklicznego sympozjum naukowo-biznesowego, nad którym patronat honorowy w tym roku objął Konsul Generalny RP w Los Angeles Mariusz Brymora. The New Financial Perspective and Cooperation between Poland and US był tematem tegorocznej edycji Poland Day zorganizowanej przez US-Polish Trade Council (USPTC), organizacji non-profit, we współpracy z absolwentami programu Top 500 Innovators.

Ponad sześćdziesięciu przedsiębiorców, liczne grono naukowców, ekspertów biznesowych i przedstawicieli agencji oraz organizacji rządowych z Polski i USA przywitali Konsul Generalny Mariusz Brymora, Dyrektor Programowy ze Stanford Center of Professional Development, Carissa Little, jak również organizatorzy z USPTC – Prezydent Jerzy Orkiszewski i Przewodniczący Piotr Moncarz. Wśród uczestników Poland Day byli, między innymi, uczestnicy kilku edycji programu US-Poland Innovation HUB (m.in. LGBS i Intratel) oraz beneficjenci konkursu GO_GLOBAL.PL realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), m.in. GTH Solutions. W spotkaniu uczestniczył także Mark Chandler, Dyrektor w Biurze Burmistrza miasta San Francisco (Mayor’s Office of International Trade and Commerce).

W ramach spotkania odbyło się pięć paneli dyskusyjnych. Pierwszy panel dotyczył programu rządowego Top 500 Innovators. W panelu tym wzięli udział absolwenci programu oraz dyrektorzy programowi z Uniwersytetu Stanforda, którzy dyskutowali o dalszej współpracy polskich innowatorów z Doliną Krzemową. Tematem drugiego panelu była współpraca Polski i USA, możliwości jej finansowania, w tym w ramach funduszy Horyzontu 2020. Ofertę programową NCBR w tym zakresie omówił Daniel Maksym, Kierownik Działu Rozwoju Infrastruktury na rzecz Badań i Rozwoju. Możliwości wsparcia dla przedsiębiorców- i naukowców-innowatorów, które oferuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przedstawił Michał Bańka, Dyrektor Departamentu Wsparcia Instytucji Otoczenia Biznesu. W kolejnych panelach prezentowano osiągnięcia polskich przedsiębiorców na rynku amerykańskim oraz dyskutowano o koncepcji Human Cloud. W ostatnim panelu amerykańscy inwestorzy VC (Mark Iwanowski, Voytek Siewierski) i eksperci w zakresie ochrony własności intelektualnej i modelowania biznesowego (Soody Tronson, Stewart Guenther, Sara Rauchwerger) przekazali uczestnikom Poland Day wiele ciekawych wskazówek w zakresie rozwoju przedsiębiorstwa na rynkach globalnych. W czasie paneli zaprezentowano także oferty współpracy miast polskich takich jak Katowice i Białystok.

Ostatnie wydarzenie w ramach tegorocznego Poland Day to spotkania biznesowe w biurze USPTC w Palo Alto podczas których przedsiębiorcy z Polski prowadzili indywidualne rozmowy biznesowe z partnerami z Doliny Krzemowej.
Kolejne spotkanie naukowo-biznesowe organizowane przez USPTC, którego celem jest rozwój współpracy badawczej i relacji biznesowych między Polską a USA, odbędzie się w listopadzie tego roku. Szczegóły już wkrótce na www.usptc.org.

Obraz tła